arrow

Hızlı Arama

Sıkça Sorulan Sorular

Genel Sorular

Birden fazla besin takviyesini bir arada kullanabilir miyim?

Kronik bir hastalığınız veya sürekli kullandığınız bir ilaç yoksa besin takviyelerinin birkaçını bir arada kullanabilirsiniz. Eğer düzenli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza veya bir sağlık uzmanına danışarak takviye programınızı ayarlamanız daha doğru olacaktır.

Solgar Amerika'da gördüğüm ürünü sizin sitenizde neden göremiyorum?

Solgar Vitamin Türkiye distribitör bir firmadır ve her distribütör ülkenin ürün skalasında farklı ürünler bulunabilmektedir. Yurt dışında bulunan her ürün gerekli bakanlığa yapılan satış izini başvurularının tamamlanmasıyla ülkemize getirilebilmektedir. Bu nedenle ülkemizde satış izni bulunmayan bir ürünün firmamız aracılığı ile getirilmesi mümkün değildir.

İnternet sitesinde neden ürünlerin kullanım amaçları yer almaz?

Bu gibi teknik bilgilerin internet sitemizde yer almamasının nedeni bu konuda eğitim almış uzman kişiler veya bir sağlık profesyonelinden  yardım alınmasını sağlamaktır. Kullanıcılarımızın bir sağlık profesyonelinin gözetiminde en sağlıklı bilgiye ulaşabilmesi için tek satış noktalarımız eczanelerdir.

Solgar ürünlerini nereden temin edebilirim?

Solgar Vitamin Türkiye olarak kurulduğumuz 1998 yılından bu yana ürünlerimizin satışı sadece eczanelerde yapılmaktadır. İntenet üzerinden veya firma kanalıyla sipariş yoluyla ürün satışımız bulunmamaktadır. Ürünlerimizi çevrenizdeki eczanelerden temin edebilirsiniz. http://www.solgar.com.tr/en-yakin-eczane.php linkinden yararlanarak ürünleri rahatlıkla temin edebileceğiniz eczanelerin listesini görebilirsiniz.

Ürünlerin son kullanma tarihini nereden görebilirim, “Best before end - Exp. Date” ne demek?

Ürünlerimizin son kullanma tarihini şişenin boyun kısmında ‘Exp Date’ ya da ‘Best Before End’ ifadesinin yanında görebilirsiniz. Son kullanma tarihi ay ve yıl olarak belirtilmektedir. Son kullanma tarihi ürün şişesi açılmadan ürünün saklanabileceği ve etkinliğinin devam ettiği tarihtir. Örneğin “04/16” 2016 yılının 4. ayının son kullanma tarihi olduğunu belirtir. 

Ocak 2015 itibariyle ürünlerin Tavsiye Edilen Tüketim Tarihleri jelatin üzerinde yer alan Türkçe etiket üzerinde yer almaktadır.

Kapsülleri açarak/tabletleri kırarak kullanabilir miyim?

Eğer tablet ve kapsülleri yutmakta sorun yaşıyorsanız tableti kırarak veya bir havan yardımı ile toz hale getirerek, kapsülleri açarak kullanabilirsiniz.

Besin takviyelerini nasıl saklamalıyım?

Doğal kaynaklardan elde edilmiş olan besin takviyeleri özellikle neme karşı çok duyarlıdır. Nemli bir ortam olduğu için besin takviyelerinin buzdolabında saklanması tavsiye edilmez. İçinde pamuk bulunan ürünlerde pamuğun kendisi de nem çeken bir madde olduğu için şişenin içerisinde bulunan pamuk çıkarılmalıdır. Ürünlerimizin ağzı kapalı olarak oda sıcaklığında, mümkünse kapalı dolaplarda saklanması gerekir.

Ürünlerimizden sadece sıvı formdaki L-Carnitine 1500 mg, yumuşak jelatin kapsül formundaki Flaxseed Oil 1250 mg, probiyotik içeren Advanced Acidophilus Plus, Advanced 40+ Acidophilus ve Advanced Multi-Billion Dophilus isteğe bağlı olarak buzdolabında ya da oda sıcaklığında saklanabilirler. Probiyotik içeren ürünlerimizin içerisinde nemi hapseden silika jeller bulunduğundan bu şekilde saklanabilir ve her iki ortamda da canlılıklarını koruyabilirler.

Maxi L-Carnitine 500 mg gibi bazı ürünler hızlı nem çekme özelliğinde olduklarından saklama koşullarına dikkat edilerek düzenli şekilde kullanılmalıdırlar.

Multivitaminler

Neden kadınlar, erkekler ve 50 yaş üzerindekiler için özel multivitaminler var?

Erkeklerin ve kadınların yapısal farklılıklarına bağlı olarak günlük vitamin, mineral ve besin ihtiyaçları birbirinden farklılıklar gösterebilmektedir. Ayrıca ilerleyen yaşla birlikte bağırsaklarda vitamin ve mineral emilimleri düşer. Özellikle 50 yaş ve üzerindeki kişilerin bu ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla vitamin ve minerallerin yüksek emilim sağlayan formlarını içeren takviyelerin kullanılması, yaşla birlikte ihtiyacın azaldığı demir gibi mineralleri içermeyen takviyeler tercih edilmelidir.    

Düzenli beslenmeyle ihtiyacım olan vitamin – minerali alamıyor muyum?

Eğer günde 5-6 porsiyon sebze – meyve yiyebiliyorsanız, stressiz bir ortamda yaşayabiliyor veya stresle başa çıkma konusunda başarılıysanız, çevre ve hava kirliliğinin minimum olduğu bir yerdeyseniz, kendiniz için en iyisini yapmışsınız demektir. Tabi ki yediğiniz sebze ve meyvelerin de hormon veya ilaç içermeyen organik ürünler olduğundan da emin olmanız gerekir. Bunun yanında ne yazık ki 80’lerden beri yapılan araştırmalar toprakta mineral değerlerinin oldukça düştüğünü gösteriyor.

Takviyeleri/Vitaminleri günün hangi saatinde almalıyım?

Takviyeleri/vitaminleri günün herhangi bir saatinde rahatlıkla alabilirsiniz. Multivitaminleri ise sabahları kahvaltıdan sonra tercih etmenizde yarar var. Birkaç farklı takviyeyi düzenli olarak kullanıyorsanız, her gün aynı saatlerde aynı takviyeleri alırsanız daha iyi olacaktır.

Vitamin takviyesine ihtiyacım olduğunu nasıl anlarım?

Vitamin – mineral eksiklikleri özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerde dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları, stres, çevresel kirlilik gibi nedenlerle sık rastlanan sorunlardan biri haline geldi. Bu besin maddelerinin yeterince alınamaması halsizlik, sürekli yorgunluk, zayıf tırnaklar ve saçlar, cilt sorunları, yeterince konsantre olamama, kemiklerin güçsüzleşmesi gibi pek çok soruna yol açabiliyor. Beslenme alışkanlığınız düzensizse ve bu sorunlardan yakınıyorsanız vitamin-mineral eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

Özel Notlar ve Uyarılar

İyot içeriği

VM 2000, VM 75, VM Prime, Omnium, Female/Male Multiple, All In One, Kangavites Multivitamin, Balance Rhodiola Complex adlı ürünler iyot içermektedir. İyot kısıtlaması yapılmış tiroid hastaları dikkatli kullanmalıdır.

Kapsül kaynağı

Kapsül şeklinde formüle edilmiş ürünlerimiz vejetaryen ve vegan kullanımına uygun olup tamamen bitkisel hidroksipropilmetil selülozdan elde edilen kapsül içermektedir.

Yumuşak jelatin kapsül kaynağı

Yumuşak jelatin kapsül şeklinde formüle edilmiş ürünlerimizde sığır jelatini kullanılmaktadır. İki ürünümüzde ise vejetaryenlerin kullanımı da düşünülerek bitkisel jelatin kullanılmıştır. Vitamin E 200 IU ve Vegetarian DHA adlı ürünlerimiz bitkisel jelatin içermektedir.

Gluten içeriği

Brewer's Yeast with Vitamin B12 (buğday içerir) ve Multiple Fiber Formula (yulaf içerir) adlı ürünlerimiz gluten içerdiklerinden dolayı Çölyak hastalarının kullanımına uygun değildir.

Fenilalanin içeriği

Amino 75, VM 2000, Whey To Go Whey Protein serisi, Nero Nutrients adlı ürünlerimiz l-fenilalanin amino asidi içerdiğinden Fenilketonüri (PKU) hastalarının kullanımına uygun değildir.

Vejetaryenlere uygunluk

Solgar Vitamin bünyesinde vejetaryenlerin kullanımına uygun olan ürünlerin etiketlerinde "Suitable for vegetarians" şeklinde uyarılar yazmaktadır.

Potansiyel alerjenler

Solgar Vitamin bünyesindeki ürünlerde mümkün olduğu kadar potansiyel maddeler kullanılmaz. Ancak yine de her üründe değişmekle birlikte bazı potansiyel alerjen maddeler bulunabilir. Bunları web sitemizde “İçindekiler” kısmında ya da ürün etiketi üzerinde görebilirsiniz. Yeni etiket içeriklerinde ürün içeriğinde yer alan potansiyel alerjen maddeler koyu renkte yazılmaya başlanmıştır.

Spesifikler

Şelatlanmış mineral ne demektir?

Bir mineralin amino asit ile sarılması işlemine şelatlama adı verilir. Şelatlanmış mineraller (örneğin, demir bisglisinat, çinko bisglisinat) kendi aralarında etkileşime ve emilim yarışına girmezler ve besinlerle de etkileşimleri bulunmamaktadır. Solgar Vitamin ürünlerindeki bazı mineraller şelat edildiğinden süt, çay, kahve vb. içecekleri multivitaminlerimizdeki minerallerle herhangi bir etkileşimi olmadan güvenle tüketebilirsiniz.

Ester-C'nin standart C vitamininden (askorbik asit) farkı nedir?

C vitamini (askorbik asit) suda çözünebilen bir vitamindir ve asidik bir yapıya sahiptir. Ester-C ise kalsiyum ile tamponlanmıştır, asidik değildir. Nötrdür ve hem suda hem de yağda çözünebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca mide irritasyonu veya sindirim sistemi yan etkilerine neden olmaz.Solgar Danışma Hattı

Solgar Danışma Hattı

Sağlık Profesyonelleri

Sağlık Profesyonelleri

Haber Bülteni

E-bülten

* Solgar ürünleri ilaç değildir, tedavi amaçlı kullanılmaz.
* Solgar ürünleri sadece eczanelerde satılmaktadır.